Olima ayollar munosib taqdirlandi
SheSCIENCE 2026: Markaziy Osiyo olima ayollari xalqaro forumi tafsilotlari
Markaziy Osiyo miqyosida o‘tkazilgan “SheSCIENCE 2026” xalqaro forumi doirasida xotin-qizlarning ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi erishgan yuksak natijalari munosib e’tirof etildi. Mazkur tadbir nafaqat yutuqlarni sarhisob qilish, balki mintaqaviy ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish maydoniga aylandi.
“Mo‘tabar ayol – 2025” ko‘krak nishoni sohibalari
Forumning eng hayajonli qismlaridan biri — “Mo‘tabar ayol – 2025” ko‘krak nishonini topshirish marosimi bo‘ldi. Ushbu yuksak mukofot bilan quyidagi yo‘nalishlarda o‘rnak bo‘layotgan xotin-qizlar taqdirlandilar:
• Ilm-fan va ta’lim: Yosh avlodga bilim berishda fidoyilik ko‘rsatgan ustozlar.
• Jamiyat taraqqiyoti: Ijtimoiy hayotda faol va tashabbuskor bo‘lgan ayollar.
• Davlat boshqaruvi: Islohotlarni amalga oshirishda hissa qo‘shayotgan rahbar xotin-qizlar.
Ilmiy va innovatsion loyihalarni rag‘batlantirish
2021-yildan buyon davom etib kelayotgan an’anaga ko‘ra, iqtidorli olima ayollarni qo‘llab-quvvatlash tizimi doirasida qator ilmiy grantlar va mukofotlar o‘z egalariga topshirildi. Bu tashabbus ayollarning tadqiqot salohiyatini oshirishda muhim turtki bo‘lmoqda.
Ustuvor ilmiy yo‘nalishlar va tadqiqot sohalari
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri ta’kidlashicha, g‘oliblikni qo‘lga kiritgan olimlarning ishlari bugungi kunning eng dolzarb global muammolariga yechim taklif etadi:
1. Biotexnologiya va Tibbiyot: Inson salomatligini saqlashning innovatsion usullari.
2. Muhandislik va Raqamli texnologiyalar: Sanoatni modernizatsiya qilish va IT yechimlar.
3. Ekologiya va Barqaror rivojlanish: Atrof-muhitni muhofaza qilish va "yashil" energetika.
Gender tenglik va ilmiy maktablar rivoji
Mazkur e’tirof va grant dasturlari jamiyatda gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlarning intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish hamda yangi ilmiy maktablar poydevorini mustahkamlashga xizmat qiladi.