“Kasblar shaharchalari” tashkil etiladi
2026-yil – “Mahallani rivojlantirish” yili: Kasb-hunar ta’limida tub islohotlar boshlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevraldagi PF–22-sonli Farmoni bilan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirishning yangi bosqichi belgilandi. Farmon nafaqat mahallalarni obod qilish, balki jamiyatning asosiy bo‘g‘ini bo‘lgan yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘rgatish tizimini ham mutlaqo yangilaydi.
“Kasblar shaharchalari”: Maktab bitiruvchilari uchun yangi imkoniyatlar
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab respublikamizning 7 ta hududida ilg‘or kasbiy mahorat texnikumlari negizida “Kasblar shaharchalari” tashkil etiladi. Bu shaharchalar shunchaki o‘quv binosi emas, balki yoshlarni mehnat bozoriga tayyorlaydigan innovatsion markaz bo‘ladi.
Shaharchalarning asosiy vazifalari:
• Kasbga yo‘naltirish: Maktab o‘quvchilariga zamonaviy texnologiyalar va hunarlarni bevosita amaliyotda ko‘rish imkonini berish.
• Amaliy ko‘nikmalar: Nazariy bilimdan ko‘ra, bozorda talab yuqori bo‘lgan "hard skills" (amaliy mahorat)ga e’tibor qaratish.
• Sanoat bilan hamkorlik: Ish beruvchilar va talabalar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatish.
Texnikum talabalari uchun stipendiya tizimi joriy etilmoqda
Islohotlarning eng kutilgan yangiliklaridan biri — bu texnikumlarda o‘quvchilarni moddiy rag‘batlantirishdir. 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab texnikum talabalariga stipendiya to‘lash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Bu qadam yoshlarning professional ta’limga bo‘lgan qiziqishini oshirish va ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga xizmat qiladi. Endilikda texnikumda o‘qish nafaqat bilim, balki moddiy ko‘mak ham demakdir.
Mehnat bozorida tan olinadigan sertifikatlar va malaka markazlari
Farmonga muvofiq, hududlarda 24 ta malakani baholash markazlari tashkil etiladi. Bu markazlar kasb egalarining bilim darajasini tekshiradi va ularga xalqaro hamda mahalliy mehnat bozorida tan olinadigan sertifikatlarni taqdim etadi.
Sertifikatlash tizimining afzalliklari:
1. Ishga joylashish osonligi: Ish beruvchi sertifikat orqali nomzodning mahoratiga shubha qilmaydi.
2. Raqobatbardoshlik: Yosh mutaxassislar xorijiy kompaniyalarda ham o‘z o‘rnini topishi osonlashadi.
3. Sifat nazorati: Kasbiy ta’lim darajasi doimiy ravishda monitoring qilib boriladi.
Prezidentning PF–22-sonli Farmoni O‘zbekistonda inson kapitalini rivojlantirish yo‘lidagi ulkan qadamdir. “Kasblar shaharchalari”, stipendiyalar va malaka markazlarining tashkil etilishi yoshlarning ishsizligini kamaytirish va iqtisodiyotni malakali kadrlar bilan ta’minlashning eng samarali yechimidir. Bu islohotlar "O‘zbekiston – 2030" strategiyasining hayotiyligini yana bir bor isbotlaydi.