Ramazon oyida ehtiyojmand oilalarga 1 mln soʻmdan yordam puli beriladi
Ramazon oyida 1 mln soʻmlik moddiy yordam: 800 mlrd soʻm «Vaqf» fondiga ajratildi
Oʻzbekiston Prezidenti qaroriga koʻra, «Vaqf» xayriya jamoat fondi hisobiga 800 milliard soʻm mablagʻ ajratildi. Mazkur mablagʻ Ramazon oyida ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida yoʻnaltiriladi. Qarorga muvofiq, ayrim toifadagi oilalarga bir martalik 1 million soʻmdan moddiy yordam beriladi.
Kimlarga 1 mln soʻmdan yordam puli beriladi?
Yangi qarorga asosan, quyidagi toifadagi fuqarolar va oilalar bir martalik moddiy yordam olish huquqiga ega:
Davlat taʼminotidagi oilalar
Ijtimoiy himoya reyestriga kiritilgan hamda davlat tomonidan moddiy qoʻllab-quvvatlanayotgan oilalar.
Parvarishga muhtoj yolgʻiz yashovchi keksalar
Yolgʻiz yashaydigan, doimiy parvarishga muhtoj va ijtimoiy koʻmakka ehtiyoji bor keksa fuqarolar.
Nogironligi boʻlgan shaxslar
Ijtimoiy himoyaga muhtoj, nogironligi mavjud fuqarolar ham ushbu bir martalik yordamdan foydalanadi.
Yetim va ota-ona qaramogʻidan mahrum bolalar yashaydigan oilalar
Yetim yoki ota-ona qaramogʻisiz qolgan bolalar tarbiyalanayotgan oilalarga ham 1 mln soʻm miqdorida moddiy yordam ajratiladi.
800 milliard soʻm mablagʻ qanday maqsadga yoʻnaltiriladi?
Ajratilgan 800 mlrd soʻm mablagʻ ijtimoiy himoyani kuchaytirish, Ramazon oyida ehtiyojmand oilalarning moddiy ahvolini yaxshilash hamda ularni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan. Mablagʻlar maqsadli va manzilli tarzda taqsimlanadi.
Moddiy yordam qachon va qanday tartibda beriladi?
Yordam puli Ramazon oyi davomida bir martalik tarzda ajratiladi. Toʻlov jarayoni tegishli ijtimoiy himoya organlari orqali amalga oshiriladi hamda roʻyxat asosida beriladi.Manba: